Mącznica lekarska to występująca na półkuli północnej wrzosowata roślina zielona o metrowych pędach i niewielkich liściach (ok. 2-3 cm). Dzięki swoim licznym właściwościom ma duże zastosowanie w ziołolecznictwie.
Wyjątkowe działanie mącznicy wykorzystywane jest przede wszystkim podczas chorób układu moczowego. Zawarte w niej składniki – m.in. arbutyna, garbniki i kwasy organiczne – wywołują lub zwiększają wydzielanie moczu, zapobiegają zakażeniom, niszczą drobnoustroje chorobotwórcze i pozwalają na oczyszczenie organizmu z toksyn podczas wydalania moczu. Roślina ta równie dobrze sprawdza się przy różnego typu dolegliwościach układu pokarmowego, jak biegunki, kolki czy wzdęcia. Innym działaniem mącznicy, wykorzystywanym głównie przy problemach skórnych, jest rozjaśnianie przebarwień.
W aptekach i sklepach zielarskich dostępnych jest wiele leków i preparatów, zawierających mącznicę. Można je kupić zarówno w formie tabletek, mieszanek ziołowych, jak i suszu. W przypadku leków zalecany czas stosowania to 7 dni. Absolutnie nie powinno się zażywać tabletek z mącznicą przez okres dłuższy niż 14 dni, ponieważ grozi to powikłaniami, m.in. anemią, nudnościami czy bólami żołądka. Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.